• שמריהו לוין 51 ירושלים
  • 02-671-5888
  • jbo@jbo.co.il
כרטיסים
In פסטיבל באך

פסטיבל באך בירושלים

פסטיבל "באך בירושלים" נוסד על ידי תזמורת הבארוק בירושלים בשנת 2016 ומאז מתקיים מדי שנה סביב תאריך יום הולדתו של יוהן סבסטיאן באך במרץ, ומציע חמישה ימים גדושים בקונצרטים תזמורתיים, קאמריים, רסיטלים ומופעים בביצוע תזמורת הבארוק ירושלים ומוסיקאים אורחים. הפסטיבל מתקיים ביוזמת תזמורת הבארוק ירושלים בניהולו האמנותי של פרופ. דוד שמר.

הפסטיבל מציג את יצירותיו של באך לצד יצירות של בני תקופתו ומלחינים ומלחינות עליהם השפיע. הפסטיבל מקיים מדי שנה עיון בינלאומי על המוסיקה של באך בהשתתפות מומחים בעלי שם מהארץ ומהעולם ותערוכה מודרכת בשיתוף בית באך מאייזנאך שמוצגת בכל ימי הפסטיבל. לצד אלו נתן הפסטיבל מקום גם לפעילות חינוכית ומקיים קונצרטי סטודנטים ובהם מפגש מרתק ומרגש בין קונסרבטוריונים שונים בעיר.

מרבית קונצרטי ואירועי הפסטיבל מתקיימים בימקא הבינלאומית ירושלים וקונצרטים נוספים מתקיימים במרכז למוסיקה משכנות שאננים, בכנסיות ברחבי העיר ובאולמות ואתרים נוספים.

הפסטיבל מעמיד את ירושלים בשורה אחת עם ערים ברחבי העולם המציינות את יום הולדתו של יוהן סבסטיאן באך, חושף את הציבור בירושלים לאספקטים שונים מיצירותיו ומיצירות המושפעות ממנו, מחבר בין קהלים מגילאים, רקעים תרבותיים ודתות שונות בעיר ומושך קהל מרחבי הארץ להגיע לירושלים ולחשוף את העשייה של תזמורת הבארוק ירושלים ברחבי הארץ.

הפסטיבל, מיסודה של תזמורת הבארוק ירושלים, משלב בעשייה מוזיקאים יידועי שם מרחבי העולם לצד אמנים הפועלים בירושלים, יוצרים ישראלים בינלאומיים וגופי תרבות נוספים.

הפסטיבל הבינלאומי השלישי "באך בירושלים" התקיים בין ה-17 למרץ ל-21 במרץ 2018 (יום הולדתו של באך). במרכז הפסטיבל ביצעה תזמורת הבארוק ירושלים את המגניפיקט של י.ס. באך לצד המגניפיקט של בנו קפ"ע באך והופיעה עם סולנים מובילים מהארץ ומהעולם תחת שרביטו של המנצח הבלגי פיליפ פיירלו. עוד ביצעה התזמורת קונצרט קאמרי ובו מגניפיקטים להרכב מצומצם יותר מאת ויואלדי, שפרנטייה ופכלבל. הפסטיבל הציג רסיטלים לעוגב ולפסנתר וקונצרט מונחה במרכזו "אמנות הפוגה" מאת באך.

אירוע מיוחד היה מופע שהוקדש לנינה סימון וההשפעות של באך על יצירתה שבוצע על ידי המוסיקאית נעם וזאנה וסוללת נגני ג'אז ישראלים מובילים. כמידי שנה כלל הפסטיבל יום עיון בינלאומי ותערוכה מבית באך באייזנאך.

במרכזו תעמוד דמותו של יוהן סבסטיאן באך (1685-1750), מגדולי המוסיקאים של כל הזמנים. הפסטיבל יציג את המלחינים שהשפיעו על באך, את יצירותיו של באך עצמו וכן מלחינים ויצירות שהושפעו ממנו. הנושא המרכזי של הפסטיבל השנה יהיה המגניפיקט שיעמוד בבסיסי הקונצרטים, יום העיון הבינלאומי והתערוכה.